Derin Doku Masajı Nedir ?

Doku masajı, kaslarda ve bağ dokularında derinlemesine hissedilen gerginliği ve stresi serbest bırakmayı amaçlayan, derin basınç uygulanan bir masaj türüdür.

Derin Doku Masajı Nedir ?

Derin Doku Masajı Nedir ?

Doku masajı, kaslarda ve bağ dokularında derinlemesine hissedilen gerginliği ve stresi serbest bırakmayı amaçlayan, derin basınç uygulanan bir masaj çeşididir. Yavaş hareketler ve yoğun parmak baskısı ile kas ve dokulardaki gerilimi azaltmak için uygulanır.

Derin doku masajı genellikle sırt, boyun, omuzlar, kalça ve bacaklar gibi ana rahatsızlık bölgelerine uygulanır. Artan basınç, yaralanma veya stresin neden olduğu ağrı veya dengesizliği hafifletmeye yardımcı olur. Eğer stres veya anksiyete yaşıyorsanız, derin doku masajı, vücudunuzdaki gerginliği azaltarak rahatlamaya yardımcı olabilir.

Derin doku masajı ortalama olarak 60 ila 90 dakika arasında sürer ve oldukça yoğun bir masaj tekniğidir. Ancak, masaj sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz.

Derin Doku Masajının Faydaları Nelerdir?

Derin doku masajı, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa fayda sağlayan bir tekniktir. Diğer masaj tekniklerinin çoğu sadece rahatlama üzerine odaklanırken, derin doku masajı aynı zamanda fiziksel olarak ağrı ve sertlikle mücadele etmenize de yardımcı olur. Derin doku masajının başlıca faydalarından bahsetmeye başlayalım.

Ağrıya neden olan, spor yaralanmaları, eklem ağrıları, kronik ağrı durumlarında derin doku masajı ağrıyı azaltabilir. Kanıtlar, bu masajın güçlü bir ağrı kesici olduğunu göstermektedir. Derin doku masajı iyileşmeyi hızlandırır ve artan kan akışını uyararak iltihaplanmayı azaltmaya ve yaralanmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Çalışmalar, masajın kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

Aynı zamanda esnekliği artırır ve sıkı kaslardaki hareket aralığını artırarak daha iyi performans ve daha güvenli egzersizler sağlar. Masaj, vücudun dopamin, serotonin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarını salgılamasını artırarak rahatlama sağlar ve son olarak uykuya yardımcı olması ile bilinir. Ağrı kesici özelliği sayesinde daha iyi uyku kalitesi sağlamanın yanı sıra, derin doku masajı, vücudun doğal serotonin seviyelerini artırarak sakinleştirici bir etki yaratabilir.